I czytanie * Joz 24,1-2a.15-17.18b

Przypomnienie powolania narodu

Jozue zgromadzil w Sychem wszystkie pokolenia Izraela. Wezwal tez starszych Izraela, jego ksiazat, sedziow i przelozonych, ktorzy stawili sie przed Bogiem. Jozue przemowil wtedy do calego narodu: "Gdyby wam sie nie podobalo sluzyc Panu, rozstrzygnijcie dzis, komu chcecie sluzyc, czy bostwom, ktorym sluzyli wasi przodkowie po drugiej stronie Rzeki, czy tez bostwom Amorytow, w ktorych kraju zamieszkaliscie. Ja sam i moj dom sluzyc chcemy Panu".
Narod wowczas odrzekl tymi slowami: "Dalekie jest to od nas, abysmy mieli opuscic Pana, a sluzyc obcym bostwom. Czyz to nie Pan, Bog nasz, wyprowadzil nas i przodkow naszych z ziemi egipskiej, z domu niewoli? Czyz nie On przed oczyma naszymi uczynil wielkie znaki i ochranial nas przez cala droge, ktora szlismy, i wsrod wszystkich ludow, pomiedzy ktorymi przechodzilismy? My rowniez chcemy sluzyc Panu, bo On jest naszym Bogiem".

Psalm responsoryjny * Ps 34,2-3.16-23

Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry

Bede blogoslawil Pana po wieczne czasy, *
Jego chwala bedzie zawsze na moich ustach.
Dusza moja chlubi sie Panem, *
niech slysza to pokorni i niech sie wesela.

Oczy Pana zwrocone na sprawiedliwych, *
uszy Jego otwarte na ich wolanie.
Pan zwraca swe oblicze przeciw zlo czyniacym, *
by pamiec o nich wymazac z ziemi.

Pan slyszy wolajacych o pomoc *
i ratuje ich od wszelkiej udreki.
Pan jest blisko ludzi skruszonych w sercu, *
ocala upadlych na duchu.

Liczne sa nieszczescia, ktore cierpi sprawiedliwy, *
ale Pan go ze wszystkich wybawia.
On czuwa nad kazda jego koscia *
i zadna z nich nie zostanie zlamana.

Zlo sprowadza smierc grzesznika, *
wrogow sprawiedliwego spotka kara.
Pan odkupi dusze slug swoich, *
nie zazna kary, kto sie don ucieka.

II czytanie * Ef 5,21-32

Milosc malzenska nasladowaniem milosci Chrystusa i Kosciola

Bracia: Badzcie sobie wzajemnie poddani w bojazni Chrystusowej. Zony niechaj beda poddane swym mezom jak Panu, bo maz jest glowa zony, jak i Chrystus Glowa Kosciola: On, Zbawca ciala. Lecz jak Kosciol poddany jest Chrystusowi, tak i zony mezom we wszystkim.
Mezowie, milujcie zony, bo i Chrystus umilowal Kosciol i wydal za niego samego siebie; aby go uswiecic, oczysciwszy obmyciem woda, ktoremu towarzyszy slowo, aby osobiscie stawic przed soba Kosciol jako chwalebny, nie majacy skazy czy zmarszczki, czy czegos podobnego, lecz aby byl swiety i nieskalany. Mezowie powinni milowac swoja zony tak, jak wlasne cialo. Kto miluje swoja zone, siebie samego miluje.
Przeciez nigdy nikt nie odnosil sie z nienawiscia do wlasnego ciala, lecz kazdy je zywi i pielegnuje, jak i Chrystus Kosciol, bo jestesmy czlonkami Jego Ciala. Dlatego opusci czlowiek ojca i matke, a polaczy sie z zona swoja, i beda dwoje jednym cialem. Tajemnica ta jest wielka, a ja mowie: w odniesieniu do Chrystusa i do Kosciola.

Aklamacja przed Ewangelia * J 6, 63b. 68b

Slowa Twoje, Panie, sa duchem i zyciem.
Ty masz slowa zycia wiecznego.

Ewangelia * J 6,54.60-69

Slowa zycia wiecznego

Uczac w synagodze w Kafarnaum Jezus powiedzial: "Kto spozywa moje cialo i pije moja krew, ma zycie wieczne, a Ja go wskrzesze w dniu ostatecznym".
A sposrod Jego uczniow, ktorzy to uslyszeli, wielu mowilo: "Trudna jest ta mowa. Ktoz jej moze sluchac?"
Jezus jednak swiadom tego, ze uczniowie Jego na to szemrali, rzekl do nich: "To was gorszy? A gdy ujrzycie Syna Czlowieczego, jak bedzie wstepowal tam, gdzie byl przedtem? Duch daje zycie; cialo na nic sie nie przyda. Slowa, ktore Ja wam powiedzialem, sa duchem i zyciem. Lecz posrod was sa tacy, ktorzy nie wierza". Jezus bowiem na poczatku wiedzial, ktorzy to sa, co nie wierza, i kto mial Go wydac.
Rzekl wiec: "Oto dlaczego wam powiedzialem: Nikt nie moze przyjsc do Mnie, jezeli mu to nie zostalo dane przez Ojca". Odtad wielu uczniow Jego sie wycofalo i juz z Nim nie chodzili. Rzekl wiec Jezus do Dwunastu: "Czyz i wy chcecie odejsc?"
Odpowiedzial Mu Szymon Piotr: "Panie, do kogoz pojdziemy? Ty masz slowa zycia wiecznego. A mysmy uwierzyli i poznali, ze Ty jestes Swietym Boga".