I czytanie * Pwt 4,1-2.6-8

Zachowywac prawo Boze

Mojzesz powiedzial do ludu izraelskiego: "A teraz, Izraelu, sluchaj praw i nakazow, ktorych ucze was wypelniac, abyscie zyli i doszli do posiadania ziemi, ktora wam daje Pan Bog waszych ojcow.
Nic nie dodacie do tego, co ja wam nakazuje, i nic z tego nie odejmiecie, zachowujac nakazy waszego Pana Boga, ktore na was nakladam. Strzezcie ich i wypelniajcie je, bo one sa wasza madroscia i umiejetnoscia w oczach narodow, ktore uslyszawszy o tych prawach, powiedza: "Z pewnoscia ten wielki narod to lud madry i rozumny". Bo ktoryz narod wielki ma bogow tak bliskich, jak Pan Bog nasz, ilekroc Go wzywamy? Ktoryz narod wielki ma prawa i nakazy tak sprawiedliwe, jak cale to Prawo, ktore ja wam dzis daje?"

Psalm responsoryjny * Ps 15,1-5

Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie

Kto zamieszka na Twej gorze swietej? *
Ten, kto postepuje nienagannie, dziala sprawiedliwie
i mowi prawde w swym sercu, *
kto swym jezykiem oszczerstw nie glosi.

Kto nie czyni blizniemu nic zlego, *
nie ubliza swoim sasiadom,
kto za godnego wzgardy uwaza zloczynce, *
ale szanuje tego, kto sie boi Pana.

Kto dotrzyma przysiegi dla siebie niekorzystnej, *
kto nie daje swych pieniedzy na lichwe
i nie da sie przekupic przeciw niewinnemu. *
Kto tak postepuje, nigdy sie nie zachwieje.

II czytanie * Jk 1,17-18.21b-22.27

Wprowadzac slowo w czyn

Bracia moi umilowani: Kazde dobro, jakie otrzymujemy, i wszelki dar doskonaly zstepuje z gory, od Ojca swiatel, u ktorego nie ma przemiany ani cienia zmiennosci. Ze swej woli zrodzil nas przez slowo prawdy, bysmy byli jakby pierwocinami Jego stworzen. A przyjmijcie w duchu lagodnosci zaszczepione w was slowo, ktore ma moc zbawic dusze wasze. Wprowadzajcie zas slowo w czyn, a nie badzcie tylko sluchaczami oszukujacymi samych siebie. Religijnosc czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca wyraza sie w opiece nad sierotami i wdowami w ich utrapieniach i w zachowaniu siebie samego nieskalanym od wplywow swiata.

Aklamacja przed Ewangelia * Jk 1,18

Ze swej woli zrodzil nas Ojciec przez slowo prawdy,
abysmy byli jakby pierwocinami Jego stworzen.

Ewangelia * Mk 7,1-8.14-15.21-23

Prawo Boze a zwyczaje

Zebrali sie u Jezusa faryzeusze i kilku uczonych w Pismie, ktorzy przybyli z Jerozolimy. I zauwazyli, ze niektorzy z Jego uczniow brali posilek nieczystymi, to znaczy nie umytymi rekami. Faryzeusze bowiem i w ogole Zydzi, trzymajac sie tradycji starszych, nie jedza, jesli sobie rak nie obmyja, rozluzniajac piesc. I gdy wroca z rynku, nie jedza, dopoki sie nie obmyja. Jest jeszcze wiele innych zwyczajow, ktore przejeli i ktorych przestrzegaja, jak obmywanie kubkow, dzbankow, naczyn miedzianych.
Zapytali Go wiec faryzeusze i uczeni w Pismie: "Dlaczego twoi uczniowie nie postepuja wedlug tradycji starszych, lecz jedza nieczystymi rekami?" Odpowiedzial im: "Slusznie prorok Izajasz powiedzial o was, obludnikach, jak jest napisane: "Ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode mnie. Ale czci na prozno, uczac zasad podanych przez ludzi". Uchyliliscie przykazanie Boze, a trzymacie sie ludzkiej tradycji".
Potem przywolal znowu tlum do siebie i rzekl do niego: "Sluchajcie mnie wszyscy i zrozumiejcie. Nic nie wchodzi z zewnatrz w czlowieka, co mogloby uczynic go nieczystym; lecz co wychodzi z czlowieka, to czyni czlowieka nieczystym. Z wnetrza bowiem, z serca ludzkiego pochodza zle mysli, nierzad, kradzieze, zabojstwa, cudzolostwa, chciwosc, przewrotnosc, podstep, wyuzdanie, zazdrosc, obelgi, pycha, glupota. Wszystko to zlo z wnetrza pochodzi i czyni czlowieka nieczystym".