I czytanie * Iz 35,4-7a

Przejrza oczy niewidomych i uszy gluchych sie otworza

Powiedzcie malodusznym: "Odwagi! Nie bojcie sie! Oto wasz Bog, oto pomsta; przychodzi Boza odplata; On sam przychodzi, by was zbawic". Wtedy przejrza oczy niewidomych i uszy gluchych sie otworza. Wtedy chromy jak jelen wyskoczy i jezyk niemych wesolo krzyknie. Bo trysna zdroje wod na pustyni i strumienie na stepie; spieczona ziemia zmieni sie w staw, spragniony kraj w krynice wod.

Psalm responsoryjny * Ps 146,6-10

Chwal, duszo moja, Pana, Stworce swego

On wiary dochowuje na wieki, *
ucisnionym wymierza sprawiedliwosc,
chlebem karmi glodnych, *
wypuszcza na wolnosc wiezniow.

Pan przywraca wzrok ociemnialym, *
Pan dzwiga ponizonych,
Pan kocha sprawiedliwych. *
Pan strzeze przybyszow.

Ochrania sierote i wdowe, *
lecz wystepnych kieruje na bezdroza.
Pan kroluje na wieki, *
Bog twoj, Syjonie, przez pokolenia.

II czytanie * Jk 2,1-5

Bog wybral ubogich

Bracia moi, niech wiara wasza w Pana naszego Jezusa Chrystusa uwielbionego nie ma wzgledu na osoby. Bo gdyby przyszedl na wasze zgromadzenie czlowiek przystrojony w zlote pierscienie i bogata szate i przybyl takze czlowiek ubogi, w zabrudzonej szacie, a wy spojrzycie na bogato odzianego i powiecie: "Usiadz na zaszczytnym miejscu", do ubogiego zas powiecie: "Stan sobie tam albo usiadz u podnozka mojego", to czy nie czynicie roznic miedzy soba i nie stajecie sie sedziami przewrotnymi?
Posluchajcie, bracia moi umilowani! Czy Bog nie wybral ubogich tego swiata na bogatych w wierze oraz na dziedzicow krolestwa przyobiecanego tym, ktorzy Go miluja?

Aklamacja przed Ewangelia * Mt 4,23

Jezus glosil Ewangelie o krolestwie
i leczyl wszelkie choroby wsrod ludu.

Ewangelia * Mk 7,31-37

Uzdrowienie gluchoniemego

Jezus opuscil okolice Tyru i przez Sydon przyszedl nad Jezioro Galilejskie, przemierzajac posiadlosci Dekapolu.
Przyprowadzili Mu gluchoniemego i prosili Go, zeby polozyl na niego reke. On wzial Go na bok osobno od tlumu, wlozyl palce w jego uszy i slina dotknal mu jezyka; a spojrzawszy w niebo, westchnal i rzekl do niego: "Effatha", to znaczy: "Otworz sie". Zaraz otworzyly sie jego uszy, wiezy jezyka sie rozwiazaly i mogl prawidlowo mowic. Jezus przykazal im, zeby nikomu nie mowili. Lecz im bardziej przykazywal, tym gorliwiej to rozglaszali. I pelni zdumienia mowili: "Dobrze uczynil wszystko. Nawet gluchym sluch przywraca i niemym mowe".