I czytanie * Iz 50,5-9a

Bog wspiera swego Sluge w przesladowaniach

Pan Bog otworzyl mi ucho, a ja sie nie oparlem ani sie nie cofnalem. Podalem grzbiet moj bijacym i policzki moje rwacym mi brode. Nie zaslonilem mojej twarzy przed zniewagami i opluciem. Pan Bog mnie wspomaga, dlatego jestem nieczuly na obelgi, dlatego uczynilem twarz moja jak glaz i wiem, ze wstydu nie doznam. Blisko jest Ten, ktory mnie uniewinni. Kto sie odwazy toczyc spor ze mna? Wystapmy razem! Kto jest moim oskarzycielem? Niech sie zblizy do mnie! Oto Pan Bog mnie wspomaga! Ktoz mnie potepi?

Psalm responsoryjny * Ps 116A,1-6.8-9

W krainie zycia bede widzial Boga

Miluje Pana, albowiem uslyszal *
glos mego blagania,
bo sklonil ku mnie swe ucho *
w dniu, w ktorym wolalem.

Oplotly mnie wiezy smierci, *
dosiegly mnie peta otchlani, *
ogarnal mnie strach i udreka.
Ale wezwalem imienia Pana: *
"O Panie, ratuj me zycie!"

Pan jest laskawy i sprawiedliwy, *
Bog nasz jest milosierny.
Pan strzeze ludzi prostego serca: *
bylem w niewoli, a On mnie wybawil.

Uchronil bowiem moja dusze od smierci, *
oczy moje od lez, nogi od upadku.
Bede chodzil w obecnosci Pana *
w krainie zyjacych.

II czytanie * Jk 2,14-18

Wiara nie polaczona z uczynkami jest martwa

Jaki z tego pozytek, bracia moi, skoro ktos bedzie utrzymywal, ze wierzy, a nie bedzie spelnial uczynkow? Czy sama wiara zdola go zbawic? Jesli na przyklad brat lub siostra nie maja odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktos z was powie im: "Idzcie w pokoju, ogrzejcie sie i najedzcie do syta", a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebuja dla ciala, to na co sie to przyda? Tak tez i wiara, jesli nie bylaby polaczona z uczynkami, martwa jest sama w sobie. Ale moze ktos powiedziec: "Ty masz wiare, a ja spelniam uczynki". Pokaz mi wiare swoja bez uczynkow, to ja ci pokaze wiare ze swoich uczynkow. Wierzysz, ze jest jeden Bog? Slusznie czynisz, lecz takze i zle duchy wierza i drza.

Aklamacja przed Ewangelia * Ga 6,14

Nie daj, Boze, bym sie mial chlubic z czego innego,
jak tylko z Krzyza Chrystusa,
dzieki ktoremu swiat stal sie ukrzyzowany dla mnie,
a ja dla swiata.

Ewangelia * Mk 8,27-35

Zapowiedz meki Chrystusa

Jezus udal sie ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezarea Filipowa. W drodze pytal uczniow: "Za kogo uwazaja Mnie ludzie?" Oni Mu odpowiedzieli: "Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z prorokow". On ich zapytal: "A wy za kogo Mnie uwazacie?" Odpowiedzial Mu Piotr: "Ty jestes Mesjaszem". Wtedy surowo im przykazal, zeby nikomu o Nim nie mowili. I zaczal ich pouczac, ze Syn Czlowieczy musi wiele cierpiec, ze bedzie odrzucony przez starszych, arcykaplanow i uczonych w Pismie; ze bedzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mowil zupelnie otwarcie te slowa.
Wtedy Piotr wzial Go na bok i zaczal Go upominac. Lecz On obrocil sie i patrzac na swych uczniow, zgromil Piotra slowami: "Zejdz Mi z oczu, szatanie, bo nie myslisz o tym, co Boze, ale o tym co ludzkie".
Potem przywolal do siebie tlum razem ze swoimi uczniami i rzekl im: "Jesli kto chce pojsc za Mna, niech sie zaprze samego siebie, niech wezmie krzyz swoj i niech Mnie nasladuje. Bo kto chce zachowac swoje zycie, straci je: a kto straci swe zycie z powodu Mnie i Ewangelii, ten je zachowa".