I czytanie * Mdr 2,12.17-20

Jesli sprawiedliwy jest synem Bozym, Bog ujmie sie za nim

Bezbozni mowili: Zrobmy zasadzke na sprawiedliwego, bo nam niewygodny: sprzeciwia sie naszym sprawom, zarzuca nam lamanie prawa, wypomina nam bledy naszych obyczajow. Zobaczmyz, czy prawdziwe sa jego slowa, wybadajmy, co bedzie przy jego zejsciu. Bo jesli sprawiedliwy jest synem Bozym, Bog ujmie sie za nim i wyrwie go z reki przeciwnikow. Dotknijmy go obelga i katusza, by poznac jego lagodnosc i doswiadczyc jego cierpliwosci. Zasadzmy go na smierc haniebna, bo - jak mowil - bedzie ocalony.

Psalm responsoryjny * Ps 54,3-6.8

Pan podtrzymuje cale moje zycie

Wybaw mnie, Boze, w imie swoje, *
moca swoja bron mojej sprawy.
Boze, wysluchaj mojej modlitwy, *
naklon ucha na slowo ust moich.

Bo powstaja przeciwko mnie pyszni, *
gwaltownicy czyhaja na me zycie,
nie maja oni Boga *
przed swymi oczyma.

Oto mi Bog dopomaga, *
Pan podtrzymuje me zycie.
Bede Ci chetnie skladac ofiare *
i slawic Twe dobre imie.

II czytanie * Jk 3,16-4,3

Zrodlem niepokojow jest nielad wewnetrzny

Najmilsi: Gdzie zazdrosc i zadza sporu, tam tez bezlad i wszelki wystepek. Madrosc zas zstepujaca z gory jest przede wszystkim czysta, dalej sklonna do zgody, ustepliwa, posluszna, pelna milosierdzia i dobrych owocow, wolna od wzgledow ludzkich i obludy. Owoc zas sprawiedliwosci sieja w pokoju ci, ktorzy zaprowadzaja pokoj. Skad sie biora wojny i skad klotnie miedzy wami? Nie skadinad, tylko z waszych zadz, ktore walcza w czlonkach waszych. Pozadacie, a nie macie, zywicie mordercza zazdrosc, a nie mozecie osiagnac. Prowadzicie walki i klotnie, a nic nie posiadacie, gdyz sie nie modlicie. Modlicie sie, a nie otrzymujecie, bo sie zle modlicie, starajac sie jedynie o zaspokojenie swych zadz.

Aklamacja przed Ewangelia * 2 Tes 2, 14

Bog wezwal nas przez Ewangelie,
abysmy dostapili chwaly naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Ewangelia * Mk 9,30-37

Druga zapowiedz meki i wezwanie do pokory

Jezus i uczniowie Jego podrozowali przez Galilee, On jednak nie chcial, zeby kto wiedzial o tym. Pouczal bowiem swoich uczniow i mowil im: "Syn Czlowieczy bedzie wydany w rece ludzi. Ci Go zabija, lecz zabity po trzech dniach zmartwychwstanie". Oni jednak nie rozumieli tych slow, a bali sie Go pytac.
Tak przyszli do Kafarnaum. Gdy byl w domu, zapytal ich: "O czym to rozprawialiscie w drodze?" Lecz oni milczeli, w drodze bowiem posprzeczali sie miedzy soba o to, kto z nich jest najwiekszy. On usiadl, przywolal Dwunastu i rzekl do nich: "Jesli kto chce byc pierwszym, niech bedzie ostatnim ze wszystkich i sluga wszystkich".
Potem wzial dziecko, postawil je przed nimi i objawszy je ramionami, rzekl do nich: "Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imie moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, ktory Mnie poslal".