O Parafii

Dębe to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, w gminie Żelazków, w dolinie rzeki Swędrni. Liczy ok. 700 mieszkańców.
Do najcenniejszych, zabytkowych obiektów w tej miejscowości należą:
- Kościół parafialny p.w. Zwiastowania N.M.P., zbudowany w latach 1914-1924, neoromański, murowany, otynkowany, orientowany, jednonawowy, z ośmioboczną wieżą od zachodu, nakryty łamanym dachem. Jego budowę wspomagał Paweł Repphan. Kościół został wzniesiony na miejscu dawnej XVII-wiecznej drewnianej świątyni, rozebranej w 1913 r. Wewnątrz kościoła w ołtarzu głównym znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej "Madonna ze szczygłem" - niewielki gotycki obraz namalowany temperą na drewnie z około 1450 roku.
Na tle draperii unoszonej przez dwa anioły umieszczona jest Madonna w półpostaci, trzymająca na prawym ramieniu Dzieciątko, niemal całkowicie obnażone, z koralem zawieszonym na szyjce, mające w prawej rączce smoczek w postaci płóciennego woreczka. Na smoczku siedzi niewielki ptaszek - szczygieł przypominający glinianą zabawkę. Obecnie postacie malowidła przykryte są srebrnymi sukienkami, a tło obrazu wybite czerwonym pluszem.
Obraz, Madonna ze szczygłem znany jest jako słynący łaskami, które notowane były od 1531 roku, czyli w czasie kiedy jeszcze w Dębem istniała tylko kaplica. Obraz uznany został za cudowny w XVII w. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego, Stanisława Karnkowskiego, a ponownie 1771 roku przez arcybiskupa Gabriela Podolskiego.
Od tego czasu Sanktuarium Matki Bożej Dębskiej jest słynnym miejscem kultu, o czym świadczą liczne wota ofiarowywane za doznane łaski. Na uwagę zasługują także trzy barokowe ołtarze boczne pochodzące z około 1770 roku. Są one drewniane, niearchitektoniczne, polichromowane ze złoceniami. Ołtarze przedstawiają wizerunki:
- św. Tadeusza Judy
- św. Izydora
- św. Walentego.
Do Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dębem należą kościoły filialne w Kamieniu p.w. św. Mikołaja i w Zborowie p.w. św. Michała Archanioła.

- Rzeźba Matki Boskiej Niepokalanej - figura przydrożna z 1946 r. usytuowana przy drodze z kościoła na cmentarz.
- Cmentarz parafialny z końca XIX w., w centrum - murowany grobowiec z tablicą epitafijną Pauliny Repphan - właścicielki dóbr Dębe żyjącej w latach 1846 - 1926. Znajduje się tam także mogiła zbiorowa 14 żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. w lasach koło Morawina.

W skład parafii wchodzą miejscowości z 4 kaliskich gmin: gminy Żelazków, Opatówek, Ceków Kolonia oraz Koźminek. Są to:
Beznatka, Biernatki, Bogdanów, Dębe, Florentyna, Frankowizna, Góry Zborowskie, Kamień, Kobierno, Kolonia Dębe, Korek, Magdalenów, Młyniska, Morawin, Orzeł, Podzborów, Słoneczna, Stary Nakwasin, Szkurłaty, Zborów.

Jak dojechać?