Wspólnoty parafialne

Akcja Katolicka

Oddział parafialny powstał przy parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Dębe w dniu 12 stycznia 2000 r. Tak więc za kilka miesięcy będziemy obchodzić 10 rocznicę jego działalności. Pierwszym prezesem oddziału parafialnego był p. Stanisław Habierski z Florentyny, a w dniu zawiązania do AK przystąpiło 10 członków. Odbyło się to na uroczystej mszy św. w kościele w Dębe, a aktu wręczenia legitymacji członkowskich dokonał były prezes DIAK dr hab. Zbigniew Trybuła.
      Obecnie oddział parafialny liczy 14 członków, a funkcję prezesa pełni pani mgr Izabela Śmieszniak, która po ukończeniu studiów teologicznych jest także katechetą w jednej ze szkół oraz prowadzi kursy wychowania w rodzinie i przedmałżeńskie.
      Działalność oddziału parafialnego (OPAK) skupia się na spełnianiu zadań statutowych AK, co wyraża się aktywnym udziałem w życiu tak parafialnym jak i diecezjalnym.
      Członkowie AK na czele z panią prezes biorą udział w spotkaniach, pielgrzymkach, procesjach i czuwaniach określonych przez coroczny program duszpasterski.
      W roku 2009 zorganizowaliśmy wzorem lat ubiegłych drogę krzyżową wokół kościoła (15.03.), braliśmy udział w procesji „ Od Wojciecha do Józefa”, obchodziliśmy „Dzień Papieski” (2.04.), wystawiliśmy sztandar DIAK na uroczystości odpustowej u Św. Józefa (31.05.), przygotowujemy się do wzięcia udziału w diecezjalnej pielgrzymce na Górę Krzyża Jubileuszowego pod Ostrzeszowem (20.09.) oraz do święta patronalnego AK w uroczystość Chrystusa Króla (22.11.). W ramach naszej działalności i troski o rozwój duchowy parafian utworzyliśmy już dwa lata temu bibliotekę parafialną ale okazało się to pomysłem nietrafionym ponieważ spotkał on się z zerowym zainteresowaniem.
      Problemem AK w naszej parafii jest od jakiegoś czasu stagnacja w powiększaniu jej szeregów i to pomimo iż widzimy, że są tacy świeccy, którzy mogliby je spokojnie zasilić i wesprzeć nowymi siłami i pomysłami. Czekamy na nich, a sprawę tą powierzamy Maryi w jej cudownym wizerunku ołtarza w Dębskim kościele.

AF